بهترین زمان برای سمپاشی سوسک

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک

سوسک‌ ها از جمله آفات مزاحم و انزجار آوری هستند که می‌توانند سلامت و آسایش شما را به خطر بیندازند. مبارزه با سوسک ها نیازمند برنامه‌ریزی زمانی درست و اقدامات اصولی است. سمپاشی سوسک یکی از روش های رایج برای از بین بردن سوسک‌ها است، اما سوالی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد این است که بهترین زمان برای سمپاشی سوسک چه وقت است؟

در این مطلب از دانشنامه شرکت سمپاشی معجزه، به بررسی بهترین زمان برای سمپاشی سوسک‌ های رایج مانند سوسک آلمانی (سوسک ریز کابینتی) و سوسک فاضلابی (سوسک آمریکایی) می‌پردازیم و به شما کمک می‌کنیم تا زمانی مناسب را برای سمپاشی و رهایی از شر این آفات ناخوشایند انتخاب کنید.

منظورمان از بهترین زمان برای سمپاشی چیست ؟!

وقتی میگوییم بهترین زمان برای سمپاشی سوسک، منظورمان انتخاب بهترین فصل و بهترین بخش‌ یک روز ( صبح، ظهر، عصر و شب ) برای سمپاشی است. انتخاب صحیح این زمان به بالابردن کیفیت و ماندگاری اثرات سمپاشی کمک خواهد کرد و حداکثر اثر را بر روی سوسک ها خواهد گذاشت که در نهایت بتوانیم بازگشت آنها را به حداقل و حتی 0 برسانیم.

بهترین وقت برای سمپاشی سوسک

سوسک‌ ها چه زمانی بیشترین فعالیت را دارند؟

فعالیت سوسک‌ ها به عوامل مختلفی مانند نوع سوسک، شرایط محیطی و فصل بستگی دارد. به طور کلی، سوسک‌ ها در فصل‌های گرم سال مانند بهار و تابستان فعال‌ تر هستند. در این فصول، سوسک‌ ها به دنبال غذا، آب و پناهگاه می‌گردند و احتمال دیده شدن آنها در خانه شما بیشتر است.

فعالیت سوسک ها چه زمانی بیشتر است؟

علاوه بر این، برخی از سوسک‌ها مانند سوسک آلمانی ( سوسک کابینتی ) در فصل‌های سرد سال مانند پاییز و زمستان نیز فعال هستند و ممکن است در این فصول نیز در خانه، آشپزخانه و خصوصا در کابینت های شما دیده شوند.

 

بنابراین یکی از عوامل مهم در انتخاب بهترین زمان برای سمپاشی سوسک، زمانی است که فعالیت آنها بیشتر است

4 نکتۀ مهم در انتخاب بهترین زمان سمپاشی سوسک

انتخاب بهترین زمان برای سمپاشی سوسک را می توان بر اساس 4 عوامل اصلی، شامل: نوع سوسک، شرایط محیطی، میزان آلودگی و روش سمپاشی انتخابی شما مشخص نمود. بنابراین برای تصمیم گیری درست درباره انتخاب بهترین زمان سمپاشی آگاهی از نکاتی که در این عوامل وجود دارد مهم است که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم

تصویری از سوسک بزرگ و سوسک ریز [mojezee.com]

1- تعیین بهترین زمان سمپاشی با توجه به نوع سوسک

2 نوع از سوسک های رایج خانگی، سوسک های آلمانی ( سوسک ریز یا سوسک کابینتی ) و سوسک های آمریکایی ( سوسک فاضلابی یا سوسک درشت ) هستند که بیشتر با آنها سرو کار دارید و طبیعتا اینکه بهترین زمان برای سمپاشی سوسک خانگی چه زمانی است را بررسی میکنیم :

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک آلمانی ( سوسک ریز کابینتی )

سوسک‌های آلمانی به دلیل جثه کوچک و قدرت تولید مثل بالا، می‌توانند به سرعت تکثیر پیدا کنند. بنابراین بهترین زمان برای سمپاشی سوسک آلمانی ( سوسک ریز ) زمانی است که فعالیت و زاد و ولد آنها در اوج خود باشد. در فصل پاییز و زمستان و با خنک شدن هوا، سوسک‌های ریز به دنبال پناهگاه‌های گرم در خانه شما می‌گردند. سمپاشی در این فصول می‌تواند مانع از گذران زمستان، تخم ریزی و زاد و ولد آنها شود.

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک آلمانی

این سوسک ها به دلیل علاقه به مواد غذایی، اغلب در آشپزخانه و کابینت‌ها یافت می‌شوند، بنابراین قبل از سمپاشی، باید کابینت‌ها و قفسه‌های مواد غذایی به طور کامل تمیز و مرتب شوند و سمپاشی باید در تمام قسمت‌های آشپزخانه، از جمله کابینت‌ها، زیر سینک، پشت یخچال و اجاق گاز و… انجام شود.

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک فاضلابی (آمریکایی)

سوسک‌های فاضلابی به دلیل علاقه به رطوبت، اغلب در حمام، دستشویی و فاضلاب‌ها یافت می‌شوند. اواخر بهار تا اواخر تابستان ( اردیبهشت تا شهریور ) بهترین زمان برای سمپاشی سوسک فاضلابی ( سوسک آمریکایی ) است.

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک آمریکایی

در این بازه زمانی فعالیت و تولید مثل سوسک های فاضلابی به دلیل گرمای هوا در اوج خود قرار دارد و سمپاشی در این زمان به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعداد زیادی از سوسک‌ های بالغ و تخم های آنها را از بین ببرید.

 

در نهایت در جدول زیر بهترین زمان را با توجه به 2 عامل فصل و زمان مناسب در طول روز و شب ملاحظه میکنید و همانطور که در جدول آورده ایم بهترین زمان برای سمپاشی سوسک آلمانی و آمریکایی به طور کلی شب ها است، زیرا این زمان اوج فعالیت آنها است.

نوع سوسکفصل مناسب در طول سال
زمان مناسب در طول روز
سوسک آلمانیپاییز، زمستانصبح زود یا اواخر شب
سوسک آمریکاییبهار، تابستانصبح زود یا اواخر شب

 

2- تاثیر شرایط محیطی برای انتخاب بهترین زمان سمپاشی سوسک

توجه به رطوبت محیط

به طور کلی سوسک‌ ها در محیط‌های مرطوب فعال‌تر هستند. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید، بهتر است در فصول گرم و خشک سال سمپاشی را انجام دهید.

توجه به دمای محیط

سوسک‌ ها در دمای بالا فعال‌تر هستند. اگر در منطقه‌ ای با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، بهتر است در فصول خنک سال سمپاشی را انجام دهید.

 

3- بهترین زمان سمپاشی سوسک با توجه به میزان آلودگی

در صورت آلودگی کم

اگر تعداد سوسک‌ ها در خانه شما کم است، می‌توانید سمپاشی را در هر زمانی از سال انجام دهید.

در صورت آلودگی زیاد

اگر تعداد سوسک‌ها در خانه شما زیاد است، بهتر است سمپاشی را با توجه به بهترین زمان برای نوع سوسک و شرایط محیطی خود انجام دهید.

 

4- بهترین زمان سمپاشی سوسک با توجه به روش سمپاشی انتخابی

روش سمپاشی مایع

سمپاشی مایع یکی از متداول ترین روش های سمپاشی سوسک است که باید در زمانی انجام شود که سوسک‌ ها فعال هستند.

روش طعمه گذاری

طعمه‌های سوسک را می‌توان در هر زمانی از سال استفاده کرد، اما در بهار و تابستان که سوسک‌ها فعال‌تر هستند، موثرتر هستند.

 

هر چند وقت یکبار باید سمپاشی کنیم ؟

سؤال رایج دیگری که در بحث زمان سمپاشی مطرح است این است که هر چند وقت یکبار و یا چند نوبت باید سمپاشی شود؟ در پاسخ باید بگوئیم خانه شما فقط یک بار در سال و ترجیحا در اوایل بهار، و قبل از زمانی که هجوم آفات مشکل ساز شود باید سمپاشی شود.

سمپاشی سالانه منازل برای سوسک

رعایت یک برنامۀ سمپاشی سالانه می تواند به صورت تضمینی شما را از شر سوسک ها خلاص کرده تا در تمام سال از زندگی در خانۀ خود لذت ببرید.

همچنین به خاطر داشته باشید که سموم مورد استفاده برای سمپاشی سوسک علاوه بر تاثیرگذاری روی سوسک ها، معمولاً بر روی مجموعه‌ ای از حشرات و آفات دیگر هم تاثیر داشته و آنها را پوشش می دهد اما همۀ آفات را خیر !

مورچه های نجار، ساس، کک و موریانه ها از از جملۀ این آفات هستند. بنابراین، در هر زمانی اگر متوجه مشکلات جدید یا افزایش فعالیت آفات شدید، با شرکت سمپاشی یا سمپاشگر خود خود تماس بگیرید تا موارد را بررسی کنند زیرا این امکان وجود دارد که به درمان دیگری نیاز داشته باشید.

 

سوالات متداول

سوال : چه موقع بهترین زمان برای سمپاشی سوسک های آلمانی و آمریکایی است؟

به طور کلی بهترین زمان برای سمپاشی سوسک ها زمانی است که جمعیت و فعالیت آنها زیاد باشد. این زمان معمولا در فصل بهار و تابستان است که هوا گرمتر و مرطوب تر است و شرایط برای رشد و تکثیر سوسک ها مساعدتر است. با این حال، اگر در هر زمان دیگری از سال سوسک مشاهده کردید، باید اقدام به سمپاشی کنید.

سوال : آیا زمان خاصی از روز برای سمپاشی بهتر است؟

بله، صبح زود یا اواخر شب زمانی که سوسک ها فعال نیستند، بهترین زمان برای سمپاشی است.

سوال : قبل از سمپاشی چه کارهایی باید انجام دهم؟

 • مواد غذایی و ظروف را جمع آوری کنید.
 • سطوح را از هرگونه آشغال یا ضایعات اضافی پاک کنید.
 • رختخواب ها و مبلمان را از مکان هایی که قرار است سمپاشی شوند دور کنید.
 • حیوانات خانگی، گیاهان و کودکان را از محل خارج کنید.

سوال : بعد از سمپاشی چه کارهایی باید انجام دهم؟

 • از ورود به محل سمپاشی شده به مدت چند ساعت خودداری کنید.
 • پس از بازگشت به محل سمپاشی شده، طبق راهنمایی شرکت یا سمپاشگر اقدات لازم را انجام دهید.
 • سوسک های مرده را جمع آوری کنید.

سوال : آیا سمپاشی سوسک برای انسان و حیوانات خانگی مضر است؟

اگر سمپاشی توسط یک شرکت سمپاشی معتبر و با استفاده از سموم مجاز انجام شود، خطری برای انسان و حیوانات خانگی وجود ندارد. با این حال، همیشه قبل از سمپاشی با شرکت سمپاشی مشورت کنید و از دستورالعمل های آنها پیروی کنید.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب بهترین زمان برای سمپاشی سوسک به نوع سوسک، شرایط محیطی، میزان آلودگی و روش سمپاشی بستگی دارد. با این حال، به طور کلی می‌توان گفت که پاییز و زمستان بهترین زمان برای سمپاشی سوسک‌های آلمانی ( سوسک ریز کابینتی ) و اواخر بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان برای سمپاشی سوسک های آمریکایی ( فاضلابی ) است.

همچنین فارق از انتخاب زمان درست همواره باید به این نکات نیز توجه داشت:

 • قبل از سمپاشی، لازم است محل زندگی سوسک‌ها به طور دقیق شناسایی شود.
 • برای سمپاشی، باید از سموم مناسب و باکیفیت استفاده شود.
 • سمپاشی باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود.
 • برای جلوگیری از بازگشت سوسک‌ها، باید اقدامات پیشگیرانه مانند نظافت و بهداشت محیط انجام شود.

با انتخاب بهترین زمان برای سمپاشی سوسک و رعایت نکات مهم، می‌توانید به طور موثر از شر این آفت ناخوشایند خلاص شوید و از سلامت و آسایش خود و خانواده‌تان محافظت کنید. همچنین در صورت عدم اطمینان از شناخت شرایط محیطی، نوع سوسک و میزان آلودگی که با آن مواجه هستید، با یک متخصص کنترل آفات برای تعیین بهترین زمان و روش سمپاشی توصیه می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با کارشناس