سمپاشی سوسک توسط شرکت معجزه

بیش از 4500 نوع سوسک ( Cockroach ) در جهان وجود دارد و خبر خوب این است که واقعا باید نگران پنج یا شش گونه از این سوسک ها باشید.

تصویری از انواع سوسک ها

فراموش نکنید به ازای هر سوسکی که می ببینید، به احتمال زیاد ده‌ ها و یا حتی صدها مورد در آن حوالی وجود دارد که نمی‌توانید آنها را ببینید !

به هر حال حضور سوسک ها در کنار ما می تواند باعث ترس، ناراحتی، بیماری و موارد آزار دهنده دیگری باشد.

 • همچنین برای شناخت سوسک هایی که بیشتر با آنها سر و کار خواهیم داشت این مطلب را نیز میتوانید بخوانید

سوسک ها درست مثل ما هستند و مثل ما علاقه‌مند به غذا، سرپناه و گرما هستند پس عجیب نیست که میخواهند به خانه های ما بیایند.

متخصصان آموزش دیده ما به طور اصولی و حرفه ای سمپاشی سوسک را انجام داده و راه خروج از خانه را به آنها نشان میدهند.

تقریبا هر کس که در شهر زندگی می کند، دست کم یک بار با معضل هجوم سوسک ها دست و پنجه نرم کرده است.

مخصوصا در شهر بزرگ و پر جمعیتی مثل تهران به این دلیل که هر جا انسان های بیشتری زندگی کنند، به طبع زباله و پسماند غذایی بیشتری تولید می شود و این پسماند، یکی از نیاز های اساسی این حشرات را تامین می کند.

سمپاشی سوسک درشت و ریز

سوسک‌ های آلمانی و آمریکایی، برعکس اسمشان، معروف ترین سوسک های موجود در ایران هستند.

تصویری از سوسک بزرگ و سوسک ریز [mojezee.com]

 • سوسک آمریکایی :  ( که به سوسک درشت یا فاضلابی هم معروف هستند ) بیشتر در فاضلاب ها، دستشویی، توالت،‌ حمام و سقف های کاذب زندگی می کنند
 • سوسک آلمانی : ( که با نام سوسک ریز یا کابینتی هم شناخته شده هستند ) اغلب در آشپزخانه ها، کابینت ها، پشت سینک و تمام درزها فعالیت دارند.

چطور سمپاشی کنیم ؟

چه مدت طول می کشد تا از شر سوسک ها خلاص شوید؟ پاسخ کوتاه به این سوال : هیچوقت !

اگر خودتان و بدون اطلاعات کافی اقدام به سمپاشی سوسک کنید، به هیچ وجه نمیتوانید سوسک ها را ریشه کن کنید.

بسیاری از تله ها ، سموم و روش های دفع آفات که صاحبان خانه ها استفاده می کنند، اغلب در برابر هجوم سوسک ها و در مواقعی که آلودگی شدید است بی اثر هستند.

سوسک ها بسیار جان سخت و سازگار هستند بعضا تا 2 سال عمر میکنند و حتی ممکن است در برابر برخی از روش های سمپاشی و نابودی خانگی نیز مقاوم باشند.

این حشرات موذی از تله‌های سوسک هم گریزان هستند. حتی تخم های آنها به طور طبیعی در مقابل بسیاری از حشره کش های معمولی مقاوم هستند.

بنابراین نتیجه میگیریم : بدون تجهیزات، سموم و مواد مخصوص و دانش ویژه، کنترل و نابودی سوسک ها غیر ممکن است.

حال سوال اینجاست که اگر به طور اصولی پیش برویم و سمپاشی سوسک را به متخصصین این کار بسپاریم، چقدر طول میکشد تا نابود شوند؟

الان دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد ! به محض سمپاشی محیط آلوده، سوسک ها مسموم شده و به سرعت از بین می روند.

فیلم سمپاشی سوسک فاضلابی ( آمریکایی )

به یک نمونه سمپاشی سوسک فاضلابی در پارکینگ که توسط شرکت سمپاشی معجزه انجام شده نگاه کنید و تاثیرات بلافاصلۀ سمپاشی را ملاحظه کنید !

Arrows 3 pointing down arrow down animated

فیلم سمپاشی سوسک ریز کابینت

نمونه ای از سمپاشی سوسک کابینت ( سوسک آلمانی ) که توسط شرکت سمپاشی معجزه انجام شده و تاثیرات قبل و بعد از سمپاشی  !

Arrows 3 pointing down arrow down animated

سمپاشی سوسک توسط شرکت سمپاشی معجزه و با تضمین ماندگاری اثر سم ( حداقل تا 21 روز  ) که باعث شده تا دیگر خیالتان از بابت تخم های سوسک ها هم راحت باشد !

تصویری از قبل و بعد از سمپاشی سوسک

قبل و بعد از سمپاشی سوسک

اگر با مشکل هجوم سوسک ها مواجه شده اید، نگران نباشید ! فقط کافیست تا همین حالا جهت سمپاشی سوسک با ما تماس بگیرید !

 

سوسک ها اغلب در چه جاهایی پنهان می شوند؟

سوسک‌ها مکان‌های تاریک و مرطوب را برای مخفی شدن و زاد و ولد ترجیح می‌دهند و تقریبا میتوان گفت که به نور حساس اند.

آن ها را میتوان در پشت یخچال‌ها،کابینت ها، سینک‌ها و اجاق‌ها و همچنین زیر زهکشی‌های کف و داخل موتورخانه ها پیدا کرد. از آنجایی که سوسک‌ها می‌توانند بدن خود را صاف کنند تا در نواحی باریک قرار بگیرند، ممکن است در زیر تشک‌های لاستیکی، پشت کاغذ دیواری و شکاف‌های دیوار هم لانه سازی کرده کرده باشند.سوسک کجا پنهان میشود گفتیم که سوسک ها حشرات شبانه رو هستند. آنها ترجیح می دهند در تاریکی زندگی کنند.پس شب ها بیشتر در حال فعالیت برای جستجوی غذا هستند.بنابراین این معدود سوسک‌هایی که در روز می‌بینید، بدین معنی ست که احتمالاً به دلیل ازدحام بیش از حد آن‌ها مجبور به بیرون راندن شده‌اند. و این موضوع خبر از آلودگی شدید محیط توسط سوسک ها را می دهد.

پس اگر یکی از آنها را دیده اید، مطمئن باشید که همه ی آنها را ندیده اید و این خانواده موذی در جاهایی که گفته شد مخفی شده اند.

 

چرا باید بعد از مشاهده اولین سوسک به سرعت اقدام به سمپاشی سوسک کنیم؟

سوسک ها عاشق زندگی در شب هستند و تغدیه و حرکت در تاریکی را ترجیح میدهند.این بدین معنی ست که اگر شما در طول روز متوجه وجود سوسک شدید،مطمئن باشید که هزاران سوسک دیگر در آنجا زندگی میکنند و منزلتان دچار آلودگی شدید شده است و تنها چاره سمپاشی سوسک می باشد.

این حشرات در قسمت های مختلف خانه میتوانند پنهان شوند،سریعا تخم ریزی کنند و از آنجایی که سرعت تولید مثل بالایی دارند،به سرعت تکثیر می شوند و تمام منزل را در بر میگیرند.

سمپاشی سوسک ها اولویت اول پس از رویت آنها می باشد زیرا نادیده گرفتن سوسک ها بی خطر نیست و اگر در معرض مدفوع سوسک یا اعضای بدن سوسک های مرده قرار بگیریم برایمان زیان بار است و حتی ممکن است باعث آسم و ایجاد آلرژی و مسمومیت شوند.

 

سوسک ها چقدر میتوانند خطرناک باشند؟

زباله های ایجاد شده توسط پوست و اجزای بدن سوسک، اجساد مرده و فضولات و مدفوع سوسک ها می تواند باعث مسمومیت غذایی، بوجود آمدن علائم آلرژی یا تشدید آن شود.به خصوص در کودکان و افراد حساس این علائم با شدت بیشتری نمایان می شود.

سوسک ها می توانند انتقال دهنده ی انواع باکتری ها از جمله سالمونلا از یک منبع غذایی  به منبعی دیگر باشند.

مانند اغلب حشرات، سوسک ها هم در هر جایی که زندگی میکنند،مدفوع میکنند و وجود این فضولات در انبار ها یا سطوح آشپزخانه و ظروف مواد غذایی که بسته بندی مناسبی نداشته اند موجب می شود تا تمام باکتری هایی که سوسک مصرف کرده به انسان سرایت کند و باعث بوجود آمدن آلرژی و حملات آسم شود.

سوسک ها در طول زندگی خود می توانند 120 تا 320 تخم تولید کنند و این بدین معنی یت که سرعت تکثیر بالایی دارند..

پس نتیجه میگیریم اگر این به این حشره اجازه ی تکثیر و زندگی در منزلمان را بدهیم،باید منتظر عواقب خطرناکش هم باشیم.

باتوجه به اینکه سوسک ها یکی از متداول ترین آفات شهری هستند،در عین حال شامل سرسخت ترینها هم میشوند.اما با بکارگیری سم های مخصوص سمپاشی سوسک،دیگر سرسختی معنایی ندارد.

 

چگونه میتوانم مانع ورود سوسک به منزلم بشوم؟

سوسک ها می توانند خانه شما را خراب کنند. سوسک ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب های بیماری زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک‌ و پرزهای پای خود حمل می کنند و می توانند منجر به گسترش بیماری های زیادی شوند.

بنابراین در صورت ورودشان به منزل باید اقدامات اولیه ای را انجام داده و برای برنده شدن در جنگ با این حشرات، نکاتی را رعایت کنید.بعضی از سوسک ها از بیرون وارد خانه شما می شوند و در جاهای مناسب شروع به تخم ریزی و تکثیر میکنند در حالی که برخی دیگر به طور تصادفی وارد خانه می شوند.

سوسک ممنوع !

بطور کلی برای جلوگیری از هر نوع ورود سوسک ها به خانه باید راه های هجوم آنها را بدانید:

این حشرات خانه خراب کن میتوانند از طریق درز ها و شکاف ها،لوله های فاضلاب و تخلیه،دریچه ها وارد منزل شوند‌.حتی خود ما میتوانیم آنها را با کیسه های مواد غذایی،کیف و سبد،جعبه ها،و… وارد محیط زندگیمان کنیم.

پس از ورود سوسک ها،آنها با وجود غذا،آب،گرما و مکان های مناسب لانه سازی،در تمام طول سال زنده میمانند و فعالیت میکنند.

نابود کردن سوسک ها در یک منزل، نیاز به تلاش ترکیبی از سوی مشتری و متخصصان کنترل آفات دارد.

علاوه بر سمپاشی سوسک ، بهتر است نظافت محیط بطور مستمر رعایت شود.ظروف کثیف بلافاصله شسته شود،باقی مانده غذا روی میز نباشد و در ظرف در بسته قرار بگیرد،نقص در لوله کشی ها رفع شود،نشتی های احتمالی برطرف شود،شکاف و ترک های سقف و دیوارها ترمیم شود و زباله ها روزانه خارج شوند.

 

نشانه‌های وجود سوسک

 • اجساد : در صورت آلودگی منزل، سوسک‌های مرده را میتوان در سراسر خانه پیدا کرد.
 • مدفوع سوسک : فضولات سوسک ها در مدت زمان هجوم آنها به منزل قابل مشاهده است.
 • سوسک های ریز مدفوعی شبیه تفاله قهوه یا فلفل سیاه تولید می کنند، در حالی که سوسک های بزرگتر فضولات استوانه ای شکل را دفع می کنند. مقدار مدفوع اغلب نشانگر مدت آلودگی است. در صورت آلودگی جدی، ممکن است فضولات بوی قوی روغنی یا کپک زده از خود تولید کنند.
 • تخم های سوسک : گاهی اوغات تخم های بیضی شکلی در مکان های مخفی مانند پشت مبلمان،فضای بین کتاب ها،درز کابینت ها و جاهای مشابه دیگر،قابل مشاهده است.

 

سمپاشی سوسک توسط شرکت سمپاشی معجزه

سمپاشی سوسک

اگر در خانه، محیط کار و… با یکی از انواع سوسک مواجه شدید، نگران نباشید.  با شرکت سمپاشی معجزه تماس بگیرید تا پس از مشاوره رایگان، برای سمپاشی و ریشه کنی این موجود انزجار آور، متخصصین شرکت ما در اسرع وقت هماهنگی های لازم را با شما انجام دهند.

 

📞 تلفن : 88690833 ( 021 )

📞 تلفن : 66688604 ( 021 )

📞 تلفن : 44765397 ( 021 )

📞 تلفن همراه : 7163007 ( 0912 )

شرکت سمپاشی معجزه | شماره ثبت: ( 599123 )

سمپاشی تضمینی سوسک با سموم ترکیبی و اصل توسط شرکت سمپاشی معجزه

سوالات متداول درباره سوسک

 • سوسک ها چه هستند ؟

  سوسک ها حشراتی هستند که در سراسر جهان یافت می شوند و تا کنون بیشتر از 4500 گونه از آنها شناسایی شده است. آنها همه چیز خوار هستند و از طیف گسترده ای از مواد غذایی از جمله باقی مانده های غذا، مواد گیاهی و حتی حشرات دیگر تغذیه می کنند. سوسک ها می توانند ناقل بیماری باشند و آلرژی ایجاد کنند.

 • طول عمر سوسک چقدر است؟

  طول عمر سوسک بسته به گونه متفاوت است، اما برخی از گونه ها می توانند تا دو سال عمر کنند.

 • آیا سوسک ها پرواز می کنند؟

  برخی از گونه های سوسک بال دارند، اما بیشتر آنها ترجیح می دهند بدوند.

 • آیا سوسک ها وارد گوش انسان می شوند؟

  این یک باور غلط رایج است. سوسک ها به ندرت وارد گوش انسان می شوند و در آنجا زندگی نمی کنند. محیط گرم و مرطوب گوش برای آنها جذاب نیست.

 • علائم نیش ( گزش ) سوسک چیست؟

  سوسک ها به ندرت انسان را نیش می زنند، اما اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است باعث قرمزی، تورم و خارش شود.

 • آیا سوسک ها میتوانند ناقل بیماری ها باشند؟

  بله، سوسک ها می توانند انواع مختلفی از باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا را با خود حمل و منتقل کنند.

 • آیا سوسک ها می توانند در زمستان زنده بمانند؟

  سوسک ها خونسرد هستند و ترجیح می دهند در محیط های گرم و مرطوب زندگی کنند. با این حال، آنها می توانند در زمستان در مکان های گرم مانند خانه ها زنده بمانند.

 • رایج ترین نوع سوسک در خانه ها کدام است؟

  رایج ترین نوع سوسک در خانه ها، سوسک آلمانی است. سوسک های آمریکایی که معمولا منشاء فاضلابی دارند نیز از جمله آفات رایج خانگی هستند.

 • تفاوت بین سوسک آلمانی و سوسک آمریکایی چیست؟

  سوسک آلمانی کوچکتر و به رنگ قهوه ای روشن است، در حالی که سوسک آمریکایی بزرگتر و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است. سوسک آلمانی ترجیح می دهد در مناطقی مانند آشپزخانه زندگی کند، در حالی که سوسک آمریکایی در مکان های مختلفی از جمله زیر زمین ها و فاضلاب بیشتر یافت می شود.

 • سوسک ها از چه چیزی متنفرند؟

  سوسک ها از بوی برخی از رایحه ها مانند نعناع، رزماری، بابونه و برگ بو متنفرند.

 • چگونه در منزل و محیط های مسکونی وجود سوسک را شناسایی کنیم؟

  برای شناسایی سوسک‌ در منزل و محیط های مسکونی، به دنبال علائمی مانند:

  • دیدن سوسک های زنده یا مرده
  • دیدن کپسول یا تحم سوسک ها
  • مشاهده فضولات سوسک که شبیه به دانه های قهوه هستند
  • بوی کپک زده یا روغنی، به خصوص در گوشه ها و شکاف ها
  • لکه های قهوه ای روی سطوح

  به دنبال این نشانه ها در نزدیکی منابع غذایی مانند آشپزخانه ( برای سوسک ریز ) و سرویس های بهداشتی ( سوسک درشت ) باشید

 • چگونه از ورود سوسک‌ های مزاحم به محیط منزلم جلوگیری کنم؟

  جلوگیری از ورود سوسک‌ به محیط مسکونی شما از طریق مسدود کردن نقاط ورودی، نظافت دقیق و به موقع، رعایت نکات بهداشتی و استفاده از انواع تله های مورد تأیید برای مبارزه با سوسک ها انجام پذیر است.

 • اگر سوسک‌ ها به محیط سکونت من وارد شده باشند چه اقداماتی باید انجام بدهم ؟

  اگر سوسک‌ ها به منطقه مسکونی شما وارد شده باشند، و میزان آن زیاد باشد باید به صورت تخصصی اقدام به مبارزه با سوسک ها بکنید که شامل سمپاشی با استفاده از مواد شیمیایی مورد تأیید و توسط متخصصین یا شرکت های سمپاشی سوسک است.

 • چگونه می توانم از شر سوسک ها خلاص شوم ؟

  چندین روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها وجود دارد، از جمله:

  • پیشگیری : این پیشگیری ها می تواند شامل اقداماتی مانند تمیز و ضد عفونی کردن، از بین بردن منابع غذایی فاسد شده و نگهداری مواد غذایی در ظروف در بسته، درزگیری شکاف ها ،  ترک ها و بستن ورودی ها می شود.
  • سمپاشی خانگی : این کار را می توانید با استفاده از سموم و روش های خانگی طبیعی انجام دهید.
  • سمپاشی حرفه ای : اگر میزان سوسک ها و تکثیر آنها زیاد و شدید است، لازم است تا از یک متخصص یا شرکت سمپاشی کمک بگیرید.
 • بهترین راه برای خلاص شدن از شر سوسک ها چیست؟

  بهترین راه برای خلاص شدن از شر سوسک ها، استفاده از رویکردی چند وجهی است که شامل پیشگیری ، کنترل و سمپاشی می باشد

 • سمپاشی سوسک چیست؟

  سمپاشی سوسک فرآیندی است که در آن از سموم شیمیایی یا طبیعی برای از بین بردن سوسک ها استفاده می شود. این سموم میتواند به صورت مایع و طعمه مانند انواع پودر یا ژل سوسک کش باشد.

 • آیا می توانم خودم سوسک ها را سمپاشی کنم؟

  بله، می توانید خودتان با انجام روش های خانگی سوسک ها را سمپاشی و کنترل کنید. اگر در مورد نحوه سمپاشی سوسک ها مطمئن نیستید، همیشه بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

  در این رابطه موارد زیر به شما کمک خواهد کرد :

 • چند بار باید برای سوسک ها سمپاشی کنم ؟

  تعداد دفعات مورد نیاز برای سمپاشی سوسک به شدت مشکل بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است یک مرحله سمپاشی کافی باشد، اما در موارد جدی تر ممکن است به چندین مرحله درمان نیاز باشد.

 • آیا سمپاشی سوسک در محیط مسکونی برای سلامتی انسان‌ مضر است؟

  در صورتی که از خدمات سمپاشی حرفه ای و تخصصی استفاده شود خیر. در واقع این سوسک ها هستند که برای سلامتی انسان ها مضرند. سوسک ها می‌توانند باعث انتقال انواع بیماری‌ و آلرژی‌ ها شوند. بنابراین، مبارزه با آن‌ها خصوصا در محیط مسکونی بسیار مهم است.

  سمپاشی سوسک خصوصا به شکل حرفه ای و استفاده از سموم ترکیبی اگر طبق دستور العمل های مشخص شده استفاده شود و  توسط کارشناس این کار انجام پذیرد، سمپاشی سوسک می تواند ایمن باشد.

  با این حال، همواره مهم است که در حین سمپاشی احتیاط کرده و از تماس سم با پوست و چشم خودداری گردد. در هنگام استفاده از سموم دفع آفات، می بایست همیشه از لباس و تجهیزات محافظ استفاده شود و کودکان و حیوانات خانگی را از محل دور نگه داشت.

 • سمپاشی سوسک درشت فاضلابی به چه صورت انجام میشه ؟

  سمپاشی سوسک فاضلابی (سوسک آمریکایی ، سوسک حمام و سوسک درشت) به وسیله سم مایع انجام خواهد شد و باید تمام چاه ها (آشپزخانه،سرویس بهداشتی،پشت بام و...) بطور اصولی سمپاشی شود و حداقل دو ساعت آبی درون چاه ها ریخته نشود.

 • سمپاشی سوسک کابینتی (ریز) چطور انجام میشه ؟

  سمپاشی سوسک کابینتی (ریز) را میتوان به دو روش و با استفاده از پودر خوراکی و یا سم مایع انجام داد.

  • سمپاشی با پودر خوراکی: معمولا این روش برای زمانی هستش که مشتری امکان ترک محل رو نداره.پودر خوراکی بطور تخصصی در مسیر حرکت سوسک ها ریخته میشه و اونها با تغذیه از این پودر از بین میرن.
  • سمپاشی باسم مایع: تمام سطوحی که در معرض آلودگی هستن بطور کامل سمپاشی میشن. اثر سم تا مدت ها روی سطوح باقی میمونه و تخم های سوسک ها رو هم نابود میکنه.
 • ژل سوسک کش چیست؟

  ژل سوسک کش نوعی سم حشره کش است که به شکل ژله‌ ای و در طعم‌ های مختلف مانند طعم‌های غذایی یا طعم‌های مخصوص که برای سوسک ها جذاب است تولید می‌شود. این ژل‌ها حاوی مواد سمی هستند که خوردن یا تماس سوسک‌ با این ژل ها برایشان  کشنده است. این ژل ها برای انسان ها و حیوانات خانگی کم‌ خطر هستند.

  نکات مهم در هنگام استفاده از ژل سوسک کش:

  • از دست زدن به ژل با دست خالی خودداری کنید و از دستکش استفاده کنید.
  • در صورت تماس ژل با پوست یا چشم، محل را با آب و صابون بشویید.
  • ژل سوسک کش را در ظروف دربسته و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.
  • از استفاده ژل سوسک کش در مکان‌هایی که غذا یا ظروف غذا نگهداری می‌شود، خودداری کنید.
 • بعد از سمپاشی چقدر زمان میبره سوسک ها از بین برن؟

  در سمپاشی مایع، سوسک ها بلافاصله بعد از تماس با سم از بین میرن و در روش سمپاشی با پودر، سوسک ها بعد از تغذیه از پودرها، نابود میشن.

 • چگونه می توانم بعد از سمپاشی از بازگشت سوسک ها جلوگیری کنم؟

  چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بازگشت سوسک ها انجام دهید، از جمله:

  • تمیز و مرتب نگه داشتن خانه: غذا های اضافی را جمع آوری کنید، ظروف را بشویید و سطوح را به طور مرتب تمیز کنید.
  • از بین بردن منابع غذایی: سطل زباله را با درب محکم ببندید، غذای حیوانات خانگی را در ظروف در بسته نگهداری کنید و هرگونه غذای ریخته شده را بلافاصله تمیز کنید.
  • از بین بردن منابع آب: سینک ظرفشویی و حمام را خشک کنید، نشتی لوله ها را تعمیر کنید و از تجمع آب در زیر یخچال و اجاق گاز خودداری کنید.
  • درزگیری شکاف ها و ترک ها: از یک درزگیر یا سیلیکون برای درزگیری هرگونه شکاف یا ترک در دیوارها، کف زمین و امتداد لوله ها استفاده کنید.
  • استفاده از تله های سوسک: تله های سوسک را در مکان هایی که سوسک ها را زیاد می بینید قرار دهید.
 • قیمت سمپاشی سوسک چقدره؟

  هزینه سماشی سوسک، بسته به نوع سمپاشی، مکان مورد نظر، متراژ محل و میزان آلودگی متفاوت هستش. برای اطلاع دقیق از قیمت میتونید توسط تماس با شماره تلفن ما و یا ثبت درخواست سمپاشی از مشاوره رایگان و استعلام قیمت سمپاشی سوسک استفاده کنید.

 • چگونه می توانم یک متخصص یا شرکت سمپاشی خوب پیدا کنم؟

  از تجربیات دوستان، خانواده و یا همسایه ها کمک بگیرید. همچنین می توانید در اینترنت به دنبال شرکت های سمپاشی دارای مجوز و با شهرت و سوابق کاری خوب بگردید.

مطالب مفید دربارۀ سوسک